Likiery i nalewki z miodem
Własnoręcznie przygotowany trunek napawa gospodarza dumą, może być również zwieńczeniem wielu spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Nalewka czy likier w eleganckiej butelce może być również wspaniałym pomysłem na prezent, warto więc poznać kilka przepisów na te smaczne trunki.
Likier z wiśniami i miodem
Składniki:
1 l spirytusu 95%
1 l wódki 40%
4 kg wiśni z pestkami
2 kg miodu
laska wanilii
3-4 sztuki goździków
Przygotowanie:
Wiśnie umyć i wsypać do butli. Zalać płynnym miodem dodając goździki i laskę wanilii. Jeśli mamy miód skrystalizowany wystarczy włożyć słoik do garnka z wodą i podgrzać na wolnym ogniu aż do zmiany konsystencji. Butlę pozostawiamy w nasłonecznionym miejscu na tydzień. Po tym czasie zlewamy sok a wiśnie zalewamy spirytusem i znowu pozostawiamy na tydzień, ale w zacienionym miejscu. Po tygodniu zlewamy spirytus, a wiśnie przepłukujemy wódką. Sok z miodem zlany na początku podgrzewamy aż do wrzenia przez 10 minut tak, aby nie wykipiał. Czekamy aż sok wystygnie i dodajemy do niego spirytus i wódkę (wiśnie odcedzamy). Przygotowany likier rozlewamy do butelek, zakręcamy i zostawiamy na miesiąc, aby dojrzał.
Likier możemy przygotowywać z wydrylowanych wiśni, będzie wtedy słodszy. Również smak miodu zależny jest od indywidualnych preferencji.
Likier z miodem i whisky
Składniki:
0,6 l whisky
500 g miodu kwiatowego
1-2 sztuki anyżku
Przygotowanie:
Ten likier nie wymaga dużego nakładu pracy, wystarczy dokładnie wymieszać ze sobą składniki, dodać anyżek (można go wyjąć po kilku dniach) i trunek wlać do butelki.
Nalewka z miodem i cytryną
Składniki:
1 l spirytusu
1 l miodu gryczanego płynnego
1 litr soku z cytryn (świeżo wyciśnięty i przecedzony przez sitko)
Przygotowanie:
Potrzebne składniki łączymy ze sobą i przelewamy do dużego słoja lub butelki. Nalewka powinna być pozostawiona na miesiąc i co jakiś czas mieszana. Po upływie tego czasu wystarczy przelać ją do karafki.
Nalewka z miodem i cytryną II
Składniki:
1 l spirytusu
0,5 l miodu gryczanego (lub innego, według uznania)
2 cytryny
1 l wody
Przygotowanie:
Cytryny dokładnie myjemy, wyciskamy sok i przecedzam go przez sitko. Wodę, spirytus i miód wlewamy do butelki, dodajemy sok z cytryny i mieszamy. Nalewkę odstawiamy w zacienione miejsce na minimum dwa miesiące, co tydzień wstrząsając butelką.
Ciekawym urozmaiceniem może być przygotowanie takiego przepisu z przyprawami korzennymi – goździkami, imbirem, cynamonem lub kardamonem (zamiast cytryny).
Kasia W.
redakcja serwisu
www.miodywkuchni.pl
redakcja@miodywkuchni.pl