Wartości odżywcze miodu
Smakiem miodu zachwycają się ludzie na całym świecie. Docenia się nie tylko walory smakowe miodu, ale również coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, że miód ma również właściwości lecznicze.
Już starożytni wiedzieli, w jaki sposób korzystać z naturalnego produktu pszczelego – wykorzystywano go jako dodatek do potraw, napojów jak również jako produkt kosmetyczny – do kąpieli. Fascynacja tym produktem trwa do dzisiaj, co nie może dziwić, biorąc pod uwagę fakt, jak zróżnicowany i bogaty skład ma miód. Coraz to nowe badania naukowe ustalają większą liczbę składników, a liczba ta nadal nie jest ostatecznie ustalona.
To właśnie zróżnicowany skład miodu sprawia, że jest on produktem wartościowym i wysoko cenionym na całym świecie. Zróżnicowany skład sprawia, że miód jest polecany osobom zdrowym, jak również sportowcom, dzieciom cierpiącym na anemię i osobom starszym. Pomaga również w leczeniu wielu dolegliwości – związanych z zaburzeniami układu krążenia, z układem moczowym, pokarmowym, itd.
Słodki smak sprawia, że miód staje się chętnie przyjmowanym „lekarstwem”, które lubią nawet dzieci. Sto gram miodu to około 320-330 kcal. Są to „zdrowe” kalorie, gdyż fruktoza i glukoza to cukry proste, które są wchłaniane w układzie pokarmowym bezpośrednio do krwi i w zależności od potrzeb przetwarzane na energię lub odkładane w wątrobie w postaci glikogenu. Cukry proste mogą obniżyć toksyczne działanie alkoholu i innych używek, a acetylocholina obniża ciśnienie i poprawia krążenie krwi.
Dzięki pszczelej obróbce nektaru uzyskany miód ma właściwości antybiotyczne – hamuje bądź niszczy bakterie i wirusy. Ma również właściwości przeciwzapalne i oczyszczające, a miód ciemny posiada cenne antyoksydanty, opóźniające proces starzenia się.
Miód jest nie tylko smacznym dodatkiem w naszej kuchni, ma również wiele cennych wartości odżywczych dlatego warto włączyć go na stałe do swojej diety. Różnorodne odmiany miodu pozwalają wybrać smak odpowiedni nawet dla najbardziej wymagających smakoszy.